“Det er noe gærent når unge gutters forbilder lager underholdning som i videoen gjett homsen” skrev Tiktok-profilen Emil Johan Stenhaug i et debatt-innlegg i VG i 2024. 

På sitt mest høylytte var Youtube-kanalen “Gutta”, bestående av Oskar Westerlin, Snorre Klanderud “Snorrepus”, Sebastian “Baris” Brevik og Henrik Viken, ansiktet utad for en internettkultur som fikk resten av Norge til å diskutere hva slags menn unge gutter egentlig så opp til. Men hvor aktuelle er gutta i dag?

Gutta finnes ikke. 

I hvert fall ikke slik vi kjente dem. Oskar Westerlin er Norges nye leseprins, riktig nok med litt KI-hjelp. Baris Brevik pakket kofferten og flyttet til Estland. Snorrepus har blitt Reality-Norges nye gullgutt og Henrik Viken har forsvunnet ut av min feed. Gutta har med andre ord enten blitt stuereine, blitt stuet bort eller sendt til Baltikum.

Mens originalgutta er på vei inn i voksenlivet, har regissør Even Torgan sluppet løs en ny gjeng med gutter på Det Norske Teatret. 

Guttas tidslinje fra youtube kanal til teaterforestilling:

Forestillingen starter i foajeen på Scene 2, der publikum er samlet rundt en liveinnspilling av podcasten hele spekteret. Dagens gjest er NHH-dropouten og samfunnsdebattant William, aktuell med bestselgeren Gutta. Norskfødte innvandrere topper voldstatistikken, sier han. 

Det tar ikke lang tid før det smeller. Kim, kalt frøken Prupp av William, kommer fra en anti-fascistisk gruppe og konfronterer William med det hun mener er rasistiske påstander. August, TikTok-profilen kjent for videoen “Viagra på the Well”, svarer med at broren hans faktisk ble slått ned av en innvandrer. Inn kommer deretter en glætt Prince Charming-lignende karakter, lederen av Religiøst Folkeparti, og oppfordrer alle til å lytte til hverandre. Podcast-arrangøren har fått nok av snikksnakk og kontrer med harde voldstall. Kim eksploderer over at enkelte hendelser brukes til å dømme hele gruppen. Hun må til slutt bæres rasende ut av lokalet. 

Alle karakterene er svært overdrevne karikaturer av hver sin rigide mening, fordi den meningen er den eneste substansen karakteren har. 

Etter podcastdramaet tar William August til side for å snakke om det som nettopp skjedde. Praten ender enkelt og greit med klinings og et tilbud om å starte et politisk parti sammen. Ikke verst! For en kveld!

Deretter blir publikum ført med inn i Scene 2, som nå utgjør partilokalene til gutta. Scenerommet er radikalt annerledes fra hvordan jeg har sett denne scenen før:

Veggene var kledd i en naiv babyblå farge, dekorert med skyer og en enhjørning som prydet veggen. Da jeg skulle sette meg, hvisket en ivrig publikummer til sidemannen: “Hvis du setter deg der, blir du med i forestillingen”. Og ganske riktig: På den hvite tribunen henvendte ensemblet seg til oss som partimedlemmer. De servere til og med champagne, noe 16-åringene på raden foran meg var svært begeistret for. 

Det som følger er en absurd feberdrøm av hva som skjer hvis gutta faktisk kommer til makten:

Sniffing, drikking, dreping og stadig mer autoritære tendenser, det går unna, men dramatikken kunne like gjerne vært hentet fra en episode med Hellerudsvingen. Kompliserte samfunnsproblemer reduseres til guttas enkle svar, det blir til tider litt repetitivt og forutsigbart.

Heldigvis er det unge ensemblet både frisk, frekt og mangler teatralsk selvhøytidelighet! Aksel Almaas og Tord Kinge briljerer i hovedrollene med en besnærende blanding med helt idiotisk humor. 

På vei ut av salen gikk jeg bak den samme gjengen med 16 åringer som jeg hadde sittet bak under forestillingen. Jeg overhørte en av guttene si til en av jentene: “Dette er den beste teaterforestillingen jeg har sett noensinne”. Jenta var enig, men la til: “Jeg tror jeg er full” etter å ha styrta nedpå tre glass alkoholfri teaterbrus. Det må jeg innrømme at jeg synes var ganske sjarmerende. 

Det er ingen tvil om at de unge skuespillerne har god appell hos den målgruppen forestillingen ønsker å treffe,  men hvorvidt forestillingen også lykkes med å formulere sitt antifascistiske budskap, er jeg mer usikker på. 

Publisert

22. oktober, 2026

Gutta – Det Norske Teatret

Av: Even Torgan, Tine Skjold, Even Vesterhus og Oda Radoor
Manus er laget i samarbeid med skuespillerne.
Regi: Even Torgan
Scenograf og kostymedesign: Mira Genevieve Dagbo Landa
Lysdesign: Mathias Langholm Lundgren

Skuespillere: Rafid Islam, Tord Kinge, Aksel Almaas, Gina Bernhoft Gørvell, Deniz Kaya, Kirsti Refseth, Malik Edo, Heidi Gjermundsen Broch, Serhat Yildirim og Thea Lambrechts Vaulen. 

Sett: fredag 16. oktober 2026