3. juli, 2025
30. juni, 2025
SANS på turné i Kina
På fjorårets Showbox-festival hadde vi besøk av tre delegater fra Kina, som ble svært begeistret for norsk scenekunst.
Showbox: SANS av og med Piero Issa og Ole Petter Knarvik. Foto: Lars Opstad
På fjorårets Showbox-festival hadde vi besøk av tre scenekunstprodusenter fra Kina, som ble svært begeistret for norsk scenekunst, spesielt danseforestillingen Sans, av og med Piero Issa og Ole Petter Knarvik.
– Det er så kjekt, sier Piero Issa og forteller: Sans ble laget med inspirasjon fra våre turer til Afghanistan og med ønske om at den skulle kunne spilles hvor som helst i verden uten tekniske behov. Nå skal de blant annet til Beijing og Shanghai, og i løpet av en tre uker lang turne, spille Sans i til sammen 7 kinesiske byer.
Allerede i februar/mars var turneplanen lagt, og nå i juli reiser Piero og Ole Petter til Kina.
– Turnéplanen omfatter flere store scener, så det blir spennende å se hvordan Sans vil bli mottatt der. Vi gleder oss veldig og syns det er fint at kinesiske produsenter ønsker å hente inn vår produksjon – og å kunne dele denne forestillingen med kinesisk publikum.
Premieren på Sans var opprinnelig planlagt å finne sted i en flyktningleir i Beirut, men grunnet den politiske situasjonen og reiseråd fra ambassaden, ble den i stedet gjennomført ved et Røde Kors-flyktningemottak i Spania.
At Sans nå skal vises i Kina, oppleves som en bekreftelse på det internasjonale spennet i forestillingen, sier Piero. – Vi gleder oss stort!
Den kinesiske delegasjonen var støttet av Norges generalkonsul i Shanghai.
Flere nyheter
Se hva som skjer og hold deg oppdatert på alt fra aktuelle prosjekter til interessante nyheter om Scenekunstbruket.